BÄGARE & SNUSDOSA, mässing, 1700-tal

Konande bägare med låg räfflad fotring, höjd 8cm. Avlång snusdosa med rundade ändar, reliefdekor med almanacka, längd 12,5cm.

Bruksslitage. Repor. Märken. Bägare med bristningar kring mynning, runt komplettering vid fotring. Dosans lock fäster inte riktigt vid stängning.

Utropspris
1 500 SEK