PUNSCHBÅL, försilvrad mässing samt glas, 1900-talets första hälft.

Rund form, knoppförsett avtagbart lock, två hänklar, fyra kulfötter. Stommen och locket med vågformad kant, glasinsats med skärslipad botten. Höjd ca 32 cm.

Slitage. Sliten försilvring, ställvis kraftigt. Fläckar. Gåvogravyr.

Utropspris
1 500 SEK