MATSKEDAR, 12 st olika, silver, olika mästare och städer, bla Johan J. Ulfsberg, Nyköping, 1700-1800-tal. Tot ca 560 g.

Fiolformade skaft, även bla Lorenz Georg Weis, Norrköping 1808, Arvid Floberg, Stockholm 1772, Erik Ernander, Uppsala 1796, Berndt Carlsson, Umeå 1794, längd 20-23 cm.

Slitage, några skedblad med bucklor, någon med lagning, graverade initialer och år.

Utropspris
2 000 SEK