MATSALSGRUPP, "Utö", Axel Einar Hjorth, 3 delar, 1930-tal.
Två stolar "UTÖ" Axel Einar Hjort. Syrabetsad furu. Spjälrygg. Kälad sits. Höjd 79 cm. Bord tillskrivet Hjort, längd 100, bredd 60, höjd 65 cm.
Enligt uppgift inköpta tillsammans på 1930-talet på Nordiska Kompaniet.
Slitage. Fläckar. Märken. Flertal sprickor. Renoverade.