Madeleine Pyk – en samling F769

KOFFERTAR, 2 st, Skandinaviska Reseffektfabriken, Stockholm samt Altermobruk, Målerås, omkring sekelskiftet 1800/1900.

Brun koffert med detaljer i trä, metall samt läder från Skandinaviska Reseffektfabriken, Stockholm, 1800-talets slut. Etikettmärkt invändigt. Längd 80, bredd 46, höjd 31 cm.
Brun koffert med detaljer i trä, metall samt läder från Altermobruks aktiebolag, Målerås, 1900-talets början. Etikettmärkt invändigt. Längd 80, bredd 51, höjd 34 cm.

Ställvis hårdare bruksslitage. Invändigt hål i foder samt på remmar.

Utropspris
1 500 SEK