DRYCKESHORN, nyrenässans, nysilver och ben, 1800-talets andra hälft.

Skaft i form av antikiserande man med rovfågel. Tassar i form av fabeldjur. Horn med avslutande rovfågelshuvud. Höjd 75 cm.

Slitage, mindre skador, bucklor, omfattande sprickor, lagning med silverring. Ostadig.

Utropspris
2 000 SEK