SYSILKELÅDA, Gütermanns Sysilke, 1900-talets första hälft.

Fjäderförsedda trådhållare. Glasat tvådelat lock. Förvaringslåda sannolikt tillverkad Mjölby Intarsia. Trådrullar medföljer. Längd 35, bredd 22,5, höjd 49,5 cm.

Bruksslitage, mindre skador.

Utropspris
3 000 SEK