SPEGEL, empire. Signerad Olof Wiberg (1810 burskap som möbelhandlare, död 1830) N 5. Stockholm. Stockholms hallstämpel.

Förgylld och bronserad. Flankerande fascesstavar, krön med solfjädersmotiv och palmetter i utskjutande krön. Höjd 140, bredd 68 cm.

Smärre dekorskador, smärre färgbortfall. Ytslitage. Småsprickor. Senare glas.

Utropspris
6 000 SEK