TOALETTSTOL, J. Marino & Co, Stockholm, 1800-talets andra hälft.

Hink i lackerad plåt. Med hänkel samt lucka nedtill. Avtagbart lock i trä och gjutjärn. Inredning i keramik. Höjd ca 50 cm.

Bruksslitage. Färgbortfall. Fläckar. Några skador samt rost. Hinkens lucka saknar lås.

Utropspris
1 500 SEK