Madeleine Pyk – en samling F769

RAKSKRIN / SMYCKESSKRIN, masurbjörkfanerad, 1800-talets första hälft.

Uppfällbart lock med spegel, invändig låda med fack ej ihophörande. Ovanpå locket målad dekor, på lockets insida detalj i intarsia. Svärtade kanter. Längd 36,5 cm, höjd ca 13 cm. Med uppfälld spegel höjd 40,5 cm

Sprickor, slitage. Locket går ej att tillsluta. Invändig fackinredd låda senare. Något anlupet spegelglas.

Utropspris
300 EUR