Kulmodell. 1 par ljusstakar, Gusums Bruk, No 82, höjd 10 cm. Skrivställ Gusum No 037, höjd 13 cm. Brevpress Gusum, höjd 7,5 cm. Pennställ Gusum, längd 22 cm. Vaser, 2 st, Gusum, höjd 6,5-9 cm. Frimärksask, Gusum, längd 9,5 cm.
Skrivställ saknar glasinsats. Bruksslitage. Repor. Fläckar. Lagningar.