KAFFEKANNA, pläter, Jacob Lenholm, 1800-talets första hälft.

Gustaviansk stil. Svängd pip. Dekor av palmetter. På tassfötter. Svärtat träskaft med knopp av ben. Höjd 20 cm.

Slitage. En tass trasig. Pip med mindre defekt. Något lös knopp. Någon buckla.

Utropspris
1 500 SEK