BLÄCKHORN, 2 st samt BREVPRESS, Gusum, 1900-talets första hälft.
Bläckhorn med pennhållare, märkt Gusums Bruk, nr 045, diameter 15 cm. Bläckhorn, kulmodell, märkt Gusum, nr 030, höjd 13 cm. Brevpress, kulmodell, märkt Gusum, längd 13 cm.
Bruksslitage. Bläckhorn av glas saknas.