Oval form. Dekor av rosor och bladverk. På fyra maskaronförsedda fötter. Botten av spegelglas. Ej tillhörande glasinsats medföljer. Längd 33 cm.
Smärre slitage. Spegelglas med obetydlig nagg. Insats med några nagg.