Madeleine Pyk – en samling F769

JARDINJÄR, nysilver, glas, nyrenässans, sent 1800-tal.

Oval form, med uppsvängt handtag på vardera sida. Lös glasinsats. Rik dekor av bland annat fabeldjur och blommor. Längd ca 42 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre nagg samt mindre tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 500 SEK