BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob Friedrich Bauman, Hudiksvall 1831.

Rund skål på fot med två genombrutna handtag i form av fabeldjur. Diam 14, höjd 13,5 cm.

Slitage, anlöpningar, repor, kantbristningar, bucklor, sned fot, sentida gravyr Betel.

Utropspris
3 000 SEK