BUDDHA, trä, Japan, 1800-tal.

BUDDHA, trä, Japan, 1800-tal.

Förgyllt trä, rikt skulpterad tron samt delvis bemålad mandorla. Höjd 31 cm.

Sprickor, slitage, bortfall, delarna troligen ej ursprungligen sammanhörande.

Enligt kvitto, och intyg utfärdat av Disponent Tore Wennberg, inköpt på Nordiska Kompaniets antikutställning 1966.

Utropspris
5 000 SEK