DRYCKESKANNA, silver, renässansstil, firma Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1893. Vikt 1405 gram.

Rik dekor av beraintyp, locket med knopp i form av kunglig krona. Gravyr "H. M Konugens hederspris vid kavalleri officerarnas täflan om statspriset 1895". Höjd: 26 cm.

Slitage, repor, gravyr, kronlob saknas, bristningar i kronans byglar.

Utropspris
6 000 SEK