DRYCKESKANNA, silver, renässansstil, firma Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1893. Vikt 1405 gram.
Rik dekor av beraintyp, locket med knopp i form av kunglig krona. Gravyr "H. M Konugens hederspris vid kavalleri officerarnas täflan om statspriset 1895". Höjd: 26 cm.
Slitage, repor, gravyr, kronlob saknas, bristningar i kronans byglar.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.