Bemålad. Träribbor. Detaljer i läder. Beslag i metall. Med etiketter, bl a från Svenska Amerika Linien. Invändigt textilklädd samt med en lös låda. Längd 110 cm, bredd 58 cm, höjd 37 cm.
Hårt bruksslitage. Fläckar och färgbortfall. Skador och lagningar. Delar saknas. Beslag går ej att stänga då nyckel saknas. Invändigt viss odör. Nyckel saknas.