TEATERSTOLAR, Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater), 1940-tal.

Bok. Två hopmonterade fällstolar med individuellt mönster. Klädda i det sk. ”Teatertygen”, designat av arkitekt David Helldén som var en av de verksamma arkitekterna för Malmö Stadsteater. Det fanns 4 variationer av mönstret: "tragedi", "komedi", "opera" och "balett". Höjd, 85, längd 123, djup 50 cm.

Slitage. Smärre skador. Smärre rost.

Proveniens

Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater respektive Malmö Opera och Musikteater)

Två av originalstolarna vilka byttes ut under renoveringen av teatern 1986-87.

Utropspris
4 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?