KUNGLIG PORTRÄTTMEDALJONG, mässing, Desideria av Sverige och Norge, sign Barre, empire 1800-talets första hälft.

Rund. Reliefporträtt av Drottning Desideria. Med text: DESIDERIA SVERIGES OCH NORRIGES DROTTNING. Utförd efter medalj av J. J. Barre 1823. Diam 5 cm. Infälld i svärtad kvadratisk träram.

Slitage, medaljongen med anlöpningar.

Om medaljongens förlaga: Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar praktmynt och belöningsmedaljer beskrivna af Bror Emil Hildebrand, andra delen, Stockholm 1875. Sid 391.

Utropspris
3 000 SEK