Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVSCHATULL, England 1800-talets första hälft.

Mahogny. Välvt lock med innanförliggande skrivinredning, nertill låda. Tre bläckflaskor. Handtag, dragring samt nyckelskylt i mässing. Bredd 28 cm, djup 21,5 cm, höjd 13 cm. Nyckel finns.

Slitage och skador, en skruvkork ej ihophörande. Nyckel finns.

Utropspris
200 EUR