KÄRL med LOCK, försilvrad och kristall, art déco, Athur Krupp Berndorfer, Metallwarenfabrik, Österrike 1920-tal.

Oval kristallskål med rikt slipad dekor, hänkel samt lock i nysilver, knopp i form av rocaille. Längd 16 cm, Tot. höjd 21 cm.

Smärre repor i botten, lock med enstaka stötmärken.

Utropspris
200 EUR