SPEGEL, "523-008" ur "Futura"-serien, David Rosén, A/B Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1950-tal.

Mässing. Pelare lindad med svart skinn. Höj- och sänkbar samt ställbar i olika lutningsvinklar. Höjd 48-64 cm. Undertill märkt med fabrikens modellnummer.

Bruksslitage, anlöpningar på metall. Baksida med färgsprickor.

Utropspris
3 000 SEK