TAKKRONA, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900. Höjd 65 cm.

För 6 ljus. Upptill kaskad, behängd med kedjor och prismor. Korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. Diameter 70 cm. Tot. höjd inkl. ked 130 cm.

Slitage, skador, kompletterade delar. Senare elektrifiering.

Utropspris
1 500 EUR