TAKKRONA, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900. Höjd 65 cm.
För 6 ljus. Upptill kaskad, behängd med kedjor och prismor. Korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. Diameter 70 cm. Tot. höjd inkl. ked 130 cm.
Slitage, skador, kompletterade delar. Senare elektrifiering.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.