VÄSKA, "Haut à Courroies", Hermès.

Naturfärgad canvas med svarta skinndetaljer, beslag i metall med guldöverdrag. Stämpelmärkt "BONWITT TELLER HERMÈS-PARIS". Spänne märkt: "HERMÈS-PARIS ". Lås medföljer. Fodrad med beige bomull. 40 x 40 x 25 cm. Nyckel medföljer.

Kraftigt bruksslitage, fläckar.

På 1970-talet hade Hermès stor försäljning i USA och New York sålde de sina väskor och scarfs via varuhuset Bonwit's. Väskorna som tillverkades för det varuhuset märktes med varuhusets namn.

Utropspris
6 000 SEK