EPITAFIER, 5 st, 1800-talets början.

Mässingsplåt med minnestexter över bl a personer från släkterna Mohrenschildt samt Baranoff. I form av urnor med genombruten kantdekor av bl a döskallar, trofégrupper samt blad. Höjd 33-37 cm.

Bruksslitage. Skador. Ytsmuts och ärg. Bucklor.

Proveniens

Från en svensk kyrka i Tallin.

Utropspris
2 000 SEK