LJUSSTAKAR, ett par, försilvrat tenn, gustavianska, Hans Wiksten, Västerås, verksam 1782-1810.

Kannelerade skaft på kvadratisk fot med kulfötter. Höjd 22 cm.

Bruksslitage, mindre repor och märken. Visst bortfall av försilvring. Något skeva delar samt enstaka bucklor. Senare försilvring. Obetydlig lagning samt inristningar på undersida.

Utropspris
5 000 SEK