DRYCKESKANNA, nysilver, barockstil, GAB, Stockholm, sannolikt tidigt 1900-tal.

Cylinderformad, delvis förgylld med dekor av Sveriges regentlängd i form av medaljavgjutningar. Handtag med kulknopp, tre kulfötter, höjd 21,5 cm.

Slitage, repor, ställvis slagmärken. Undertill med sekundärt pålimmat mynt, ristad stöldskyddsmärkning och graverad gåvogravyr.

Utropspris
3 000 SEK