SPISOMFATTNING, glaserat lergods/terracotta. Troligen Sydeuropa, 1800-tal.

Dekor av karyatider med upphöjda armar och växtornamentik samt alliansvapen. Längd 194, bredd 22 cm.

Omfattande skador och lagningar. Lösa delar. Bränningssprickor. Glasyrkrakeleringar/glasyrsprickor.

Proveniens

Vinhandlare Hilmer Åberg (1855-1928). Han lät uppföra 1907 på Malmskillnadsgatan 27 i Stockholm ett stenhus ritat av arkitekten Ernst Stenhammar. Vinlagret bestod av tre källarvåningar. Ovanför vinkällaren inredde han sina privata våningsplan med konst och antikviteter som han köpte på sina affärsresor i Europa och på Bukowskis. Auktionens spis prydde salongen vilket interiörbilden visar. I en artikel i Dagens Nyheter den 10 mars 1962 beskrivs Hilmer Åbergs hus inför att det ska rivas i och med förändringen av Klara och dess omgivningar. Artikelförfattaren skriver "Såvitt man kan förstå är det Hallwylska huset som stått modell för vinhandlaren Åbergs idé att ha firman och bostaden i samma fastighet...Huset är dessutom märkligt solitt, byggt på betonggrund och ett av de få som inte fått minsta spricka av alla sprängningar och grävningar i Hötorgscity med omnejd. Det kunde lugnt stå i femtio åt till". Hilmer Åbergs samling av konst och antikviteter såldes på Bukowskis 1928, auktion 267.

Utropspris
20 000 SEK