RÖKELSEKAR, kopparlegering, Tibet eller Mongoliet, 1800-tal.

Utförd i fyra delar. Delvis genombruten. Krönt av gudom med halv vajra, fötter i form av elefanter. Diameter 61 cm, höjd 120 cm.

Slitage, mindre skador, bucklor.

Proveniens

From the Collection of Paul R. Wedendal (1924-2010).

Lipton, B; Dorjee Ragnubs, N. "Treasures of Tibetan Art. Collections of the Jacques Marchais Museum of Tibetan Art", page 241.

Utropspris
20 000 SEK