Allmoge
594627

HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal.

Tudelat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Senare målning. Renoverat och kompletterat med bl a några senare listbitar i krön och benställning. Bredd 111. Djup 66. Höjd 201 cm.

Slitage, repor och märken. Torrsprickor. Någon senare bräda i underdelens skiva.

Utropspris
2 500 SEK