TEKANNA med stativ och brännare, Firman Svenskt tenn, 1940-tal.

Klotformat, handtag klädd med sjögräs. Total höjd ca 34 cm.

Slitage. Märken, bucklor och repor. Skador på lock till brännare.

Utropspris
2 000 SEK