Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORDSSET, 3 delar, bois durci, sannolikt Frankrike. Sekelskiftet 1800/1900.

Skrivställ med bläckhorn, läskpress samt rund skål. Bläckhornet i slipat glas med spegelbotten. Skrivställets längd 20,5 cm. Skålens diameter 12 cm.

Spricka i glaset. Knoppens skaft med lagning. Smärre bruksslitage.

Utropspris
150 EUR