TENNSTOP, Hans Wiksten, Västerås, 1783.

Gångjärnsförsett lock med infällt mynt, svängd pip och hänkel. Dekor av bl.a ränder. Höjd ca 20 cm.

Slitage. Märken, fläckar, bucklor. Ställvis nötta ytor.

Utropspris
1 500 SEK