IKONKORS samt RESEIKON, mässing samt emalj, Ryssland 1800-tal.

Ikonkors med motiv av Korsfästelsen, höjd 16,5 cm, bredd 10,5 cm. Reseikon, triptyk, i mitten Tecknets Gudsmoder sidorna med Det stora högtiderna. På mittdelen Heliga Treeningheten och Mandylion-ikonen. Höjd 9 cm, bredd 10 cm.

Tidsrelaterat slitage.

Utropspris
200 EUR