FLASKA, tenn, möjligtvis Österrike-Unger, andra hälft 1800-tals.

Skruvlock med hänkel. Konvexa långsidor varav front med dekor av urna och påskrift 'E B Gleiss 1872'. Höjd 30 cm.

Slitage, repor, bucklor, sprickor på undersidan.

Utropspris
1 500 SEK