SABEL, sannolikt för officer vid infanteriet, m/1899.

Fäste i förgylld mässing, Tveeggad klinga med två blodrännor. Denna förgylld och graverad med bladornament. Balja i svärtat stål. Vis fäste en portepé Längd ca 94, varav klingan ca 78 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.

Utropspris
1 500 SEK