Fäste i förgylld mässing, Tveeggad klinga med två blodrännor. Denna förgylld och graverad med bladornament. Balja i svärtat stål. Vis fäste en portepé Längd ca 94, varav klingan ca 78 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.