TERRIN med LOCK, pläter. Empire-stil. England, 1900-talets första hälft.

Oval form på fot, i sidorna uppsvängda hänklar , uppsvängt lock m krönande urna. Dekor av vapen med devisen "En avant". Höjd ca 30, längd 42, bredd 21.

Bruksslitage

Proveniens

Sydsvenska Dagbladet.

Utropspris
2 500 SEK