BESTICKUPPSÄTTNING, 144 delar, silver. Svea Svensson, Stockholm 1909-10. Total vikt inklusive stålblad ca 7340 gram.

Modell Svensk spets. I schatull av mahogny märkt Gillbergs Etui- och Portföljfabrik Hamngatan 36 Stockholm. Inredningen märkt Svea Svensson Juvelerare Birger Jarlsgatan 18 Stockholm. Bestående av 1 soppslev, 1 såssked, 1 tårtspade, 12 teskedar, 18 kaffeskedar, 18 dessertgafflar, 12 matskedar, 16 bordsskedar, 18 matgafflar, 18 matknivar, 18 bordsgafflar, 11 bordsknivar. Medföljer 1 fruktkniv i nysilver. Knivarna med stålblad. Schatullets höjd 31, längd 50, bredd 36 cm.

Slitage. Repor. Stålblad med rost och fläckar. Monogram för Grevliga ätten Sparre.

Utropspris
15 000 SEK