BESTICKUPPSÄTTNING, 144 delar, silver. Svea Svensson, Stockholm 1909-10. Total vikt inklusive stålblad ca 7340 gram.

Modell Svensk spets. I schatull av mahogny märkt Gillbergs Etui- och Portföljfabrik Hamngatan 36 Stockholm. Inredningen märkt Svea Svensson Juvelerare Birger Jarlsgatan 18 Stockholm. Bestående av 1 soppslev, 1 såssked, 1 tårtspade, 12 teskedar, 18 kaffeskedar, 18 dessertgafflar, 12 matskedar, 16 bordsskedar, 18 matgafflar, 18 matknivar, 18 bordsgafflar, 11 bordsknivar. Medföljer 1 fruktkniv i nysilver. Knivarna med stålblad. Schatullets höjd 31, längd 50, bredd 36 cm.

Slitage. Repor. Stålblad med rost och fläckar. Monogram för Grevliga ätten Sparre.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed