PARTI GRAVYRER, 18 st, stålstick, "En resa i Finland", A. Weger, 1870-tal.

Nyslotts fäste och en del af staden. Svedja, Iisalmi, Savolax. I Somero socken, vinterkväll. I kajutan på ålänskt fartyg. Tavastehus och en del av staden. Utsigt af Kuopio från syd-vest. Imatra älv. Warkaus bruk. Mannens hemkomst. Slussarna i Juustila. Landskap i Savolax. Utsikt af Lovisa från öster. Vy över St. Mickels från syd. Kangasala. Utsigt af Ladoga. Laxdam vid Wuoksi. Vy från Pirkkala i Satakunta. Strömings insaltning Nylands skär. (fri översättning). Bildstorlek ca 10x16 cm.

Slitage, skador, märkbara fläckar. Oinramade.

Bildverket "En resa i Finland" utgavs i häften 1872–1874 och innehåller reproduktioner i stålstick av elva samtida finska konstnärers verk. Det trycktes på Tilgmanns tryckeri i Helsingfors. Mest anlitade var landets tre ledande landskapsmålare Berndt Lindholm, Hjalmar Munsterhjelm och Bernhard Reinhold. Den äldre konstnärsgenerationen företräddes av R.W. Ekman, Johan Knutson och Reinhold von Becker. Illustrationerna förmedlade en idyllisk-realistisk bild av folkets liv och landskapsbilden i 1870-talets Finland, före industrialiseringens tidevarv.
http://www.topelius.fi/index.php?docid=36

Utropspris
150 EUR