Allmoge
611422

KISTA, bär datering 1803.

KISTA, bär datering 1803.

Rak form med gångjärnsförsett lock. Målad dekor samt med snidade beslag. Längd ca 75, djup ca 49, höjd ca 40. Nyckel finns.

Slitage, repor och stötmärken. Senare bemålning. Nyckelbricka delvis lös.

Utropspris
1 500 SEK