Rak form med gångjärnsförsett lock. Målad dekor samt med snidade beslag. Längd ca 75, djup ca 49, höjd ca 40. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken. Senare bemålning. Nyckelbricka delvis lös.