URNA, lergods, möjligen Handynastin, Kina.

Balusterform med polykrom dekor. Certifikat medföljer. Detta utfärdat 1995 av Asian Art, Antiquitäten und Kunsthandel, Ralf Kotalla. Certifikat kan dock ej användas som garant för föremålets äkthet. Höjd ca 46 cm.

Slitage, repor och stötskador samt mindre avslag. Mindre ytskador. Pigmenbortfall. Flertalet lagningar.

Utropspris
8 000 SEK