VÄGGPLAKETT, patinerad metall, J & C.G. Bolinders, Stockholm, 1900-talets början.

Gjutgods. Runt med riklig dekor av putti, lejon och mytologiska figurer samt namnen på månaderna juli till december. Märkt på baksidan. Diameter 51 cm.

Slitage. Fläckar och smärre rost.

Utropspris
2 000 SEK