GRÖTSKÅL, tenn, troligen Israel Buhrman, Stockholm, verksam 1812-1838, troligen tillverkad 1831.

Rund form med lock och hänklar. Diameter ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage, en lagad hänkel och mindre bucklor. Otydliga stämplar.

Utropspris
1 500 SEK